Dle odhadů trpí plísní na nohou každý třetí člověk, přičemž s přibývajícím věkem tento poměr ještě stoupá. Plísňovým onemocněním nohou přitom většinou trpí častěji muži než ženy.
Plísňové onemocnění nohou většinou začíná silným a úporným svěděním mezi prsty na nohou a je téměř neviditelné. Později kůže na postižených místech zčervená a odlupuje se, většinou v místech mezi prsty. Okraj infikovaného místa dle průběhu stále tmavne a dochází k tvorbě malých vřídků a puchýřků.
U pokročilé plísňové infekce se odlučují šupinky kůže. Pod nimi se objevuje červená, podrážděná tkáň a kůže vypadá na tomto místě jako rozmočená. Vznikají malé trhlinky, které způsobují bolest. Tyto trhlinky se mohou nacházet na celém chodidle.
Na plosce nohy nebo na nártu se může tvořit zvláštní forma plísně. Ta se projevuje jemnými, suchými šupinkami na zanícené pokožce. I zde se mohou na silných rohových vrstvách časem vytvářet bolestivé trhliny.
U většiny plísňových onemocnění nohou jsou za infekci odpovědné vláknité houby, avšak k infekci mohou vést i takové druhy hub jako kvasinky nebo plísně, a to především na chodidlech a nehtech.
Tyto houby disponují různými mechanismy k tomu, aby se uhnízdily v kůži a aby cíleně poškozovaly ochranný obal kůže a tak se pevně uchytily na kožních buňkách. Pokud je tedy pokožka poškozená a je oslaben imunitní systém, mohou houby proniknout do rohové vrstvy.
Ošetření plísně na nohou se řídí podle rozsahu plísňové infekce. V počátečním stádiu většinou postačí vnější ošetření. Při dalším rozšíření by měla být proti plísňovému onemocnění zahájena i vnitřní terapie.
U osob, které trpí suchou pokožkou, by měly být k ošetření používány krémy a mléka, neboť mají navíc pečující účinek. Kdo se chce vyhnout přímému dotyku s nemocnou pokožkou, může použít sprej.
Plísňová infekce se může rychle šířit, proto je nutné rychlé ošetření. I po úspěšné terapii je třeba o náchylná místa dále pečovat a ošetřovat je, aby se plíseň nohou znovu nevrátila. Právě pro tento případ jsme pro Vás připravili pečující přípravky. Není sice možné se plísni nohou zcela vyhnout, avšak správnou péčí je možné nohy chránit.
Plíseň na nohou je částečně chronicky probíhající plísňová infekce v prostorech mezi prsty na nohou, na ploskách nohou a v některých případech také na nártech. Pokud plíseň napadne navíc i nehty, hovoříme o plísni nehtů.
S věkem stoupá také náchylnost k plísňové infekci. Nezávisle na věku však někteří lidé vykazují vyšší riziko, že budou plísní nohou postiženi. K těmto lidem patří osoby, které
Také sportovci patří ke skupině, která kvůli společným sprchám a šatnám rychleji přijde do kontaktu s jinými potencionálními přenašeči. Plísňovým onemocněním nohou trpí téměř 70 % diabetiků, neboť při špatně léčeném diabetu mellitus často dochází k poruchám prokrvení nohou.
Lidé náchylní k plísňovým onemocněním nohou by měli dodržovat tato preventivní opatření:
V případě diabetu: vždy postupujte terapii a dbejte na hodnoty krevního cukru.