Již v matčině těle začíná kůže přebírat ochrannou funkci. Zde je kůže v porovnání s dospělým jedincem pětkrát tenčí. Jednotlivá místa kůže se v průběhu života vyvíjejí odlišně. Dochází například k jejich ztlušťování, resp. zpevňování.
Dětská kůže dává podnět k laskání, hlazení a mazlení. Je přibližně o polovinu tenčí než u dospělého jedince. Obzvláště dobře patrné je to na ploskách nohou. Děti, které ještě nechodí, mají sametové nožky, jakmile začnou chodit, plosky nohou zrohovatí. Dětská kůže obsahuje velké množství hnědého tuku, který slouží m. j. k produkci tepla a postupně je nahrazován bílým tukem. Kůže představuje v porovnání s objemem těla velkou povrchovou plochu, proto přes kůži dochází k relativně vysokému odvodu tepla, především při plavání.
Nástupem pohlavní zralosti dochází ke změně kůže na mastný/vlhký typ. Zvyšuje se množství mužských hormonů (např. testosteronu) - a to i u žen. To vede ke zvýšené produkci mazu a potu a k přecitlivělosti mazových žláz/folikul. Tím dochází opět ke změně složení tuku ve vytvářeném mazu a ke zvýšené pravděpodobnosti znečištění kůže. Známým důsledkem jsou komedomy (komedom = ucpaný folikul). K uzavření komedomu dochází zrohovatělým materiálem. Určité bakteriální enzymy mohou poškodit stěny folikulu. Tím může docházet k trhlinkám, pronikání obsahu komedomu do pojivové tkáně a následně k zánětlivému akné. Proto se nedoporučuje komedom „vymačkávat“. Pokud jsou elastická vlákna pojivové tkáně jednou porušena, tělo je již nemůže znovu vytvořit nebo opravit. Folikuly / póry zůstanou rozšířeny (kůže s velkými póry). K tomu dochází především na místech s velkým množstvím mazových žláz, tedy na obličeji, horní části hrudi a na zádech.
Kůže dospělých je obvykle sametově měkká, s malými póry, vypnutá (díky vypnutí škáry), růžová (dobře prokrvená díky malým kapilárám), ne příliš mastná a ne příliš suchá. Také „normální“ kůže však vyžaduje péči, aby byl tento stav zachován. Pocit napětí po umytí například svědčí o spíše sušší kůži. Pokud se kůže během dne začne lesknout, svědčí to spíše o mastnější kůži. Přitom se mohou odlišovat jednotlivé zóny (např. T-zóna na obličeji).
Kůže seniorů může být problematická. Často dochází k poruchám ochranné funkce rohové vrstvy a tím ke zvýšené transepidermální ztrátě vody. Může docházet i ke změnám složení hydrolipidového filmu kůže a tím ke snížení schopnosti vázání vody. Povrch kůže je náchylný k tvorbě drsných míst, šupin a trhlinek. Prokrvení je spíše nepravidelné a může docházet k opakovaným zánětům. Kůže je vysoce citlivá a dochází k jejímu zvětšení z důvodu tvorby vrásek a záhybů. Snižuje se produkce potu a mazu, zrohovatění je pomalejší a není kompletní. Vytváří se méně lipidů rohové vrstvy, kolagenu, elastinu a cév. Snižuje se aktivita mazových žláz, vrstvy kůže se ztenčují.
Pro speciální potřeby starší pleti vyvinul Allpresan Skincair řadu PRO AGE. Vysoce kvalitní přírodní účinné látky na bázi granátového jablka zajistí elastický a vypnutý vzhled pleti. Pěnové krémy s kvalitními olejem z granátového jablka a kyselinou hyaluronovou chrání pleť před škodlivými vnějšími vlivy, zamezují ztrátě vlhkosti a podporují regeneraci buněk.